Який вибрати утеплювач для даху
Чому рекомендується утеплювати скати покрівлі
Утеплення даху дозволяє зберегти приємний мікроклімат в будинку. Взимку теплий дах не дає нагрітому повітрю вийти назовні, а влітку не дає перетворити приміщення в баню.
Утеплювач виконує кілька важливих функцій:
-
Подовжує термін експлуатації даху
-
Підтримує потрібний мікроклімат у мансардному приміщенні
-
Захищає горище чи мансарду від перепадів температур
-
Що враховувати при виборі утеплювача
Утеплювач для даху повинен відповідати кільком важливим критеріям:
-
Безпека. Добре, якщо утеплювач виготовлений з екологічного матеріалу. Матеріал не повинен виділяти леткі речовини.
-
Довговічність. Утеплювач повинен довго служити. Особливо важливо звернути увагу, зберігає свої властивості з плином часу. Ідеальний варіант — якщо протягом всього терміну експлуатації утеплювач не втрачає теплоізоляційних якостей.
-
Шумоізоляційні властивості. Особливо важливо при утепленні скатних дахів — їх покрівельне покриття досить тонке, тому при сильному дощі, сніг або град в мансардному приміщенні буде шумно. Утеплювач для такого даху повинен добре ізолювати і від звуку.
-
Стійкість форми. Якщо утеплювач при різкій зміні погоди і температури стискається або розширюється — це погано. Вибраний утеплювач повинен зберігати форму незалежно від будь-яких факторів: температура, тиск, термін експлуатації і т. д.
-
Стійкість до морозу. Особливо якщо утеплюється дах будинку в північному регіоні.
-
Вологонепроникність. Якщо утеплювач пропускає вологу — він втратить свої теплоізоляційні властивості. Краще, якщо матеріал водонепроникний. В іншому випадку потрібно облаштувати гідрозахисний шар.
-
Необхідна товщина. Залежить від того, який вид даху потрібно утеплювати і який клімат в регіоні. Чим тонше дах і холодніше клімат — тим більшої товщини потрібен утеплювач.
Види дахів
Від способу споруди та форми даху залежать вимоги до характеристик утеплювача. Пояснимо на прикладі двох найпоширеніших видів даху: плоскою і скатної.
Плаский дах. Конструкція такого даху — горизонтальна плита перекриття. Таке покриття робиться з цільного залізобетону, товщина якого досягає 20 див. Саме перекриття завдяки своїй товщині вже в якійсь мірі захищає приміщення від втрат тепла, однак цього недостатньо. Для такого даху також необхідний утеплювач.
До такого утеплювача висуваються особливі вимоги: його щільності повинно бути достатньо, щоб витримати навантаження на перекриття.
Скатна покрівля. Похила покрівля, яка збирається з дерев'яних щитів, скатів і покривається шифером, черепицею або профнастилом.
Утеплювач для покрівлі такого типу повинен бути вологонепроникним і легким, щоб не давати зайве навантаження на конструкцію покрівлі.
Види утеплювачів для дахів
У цьому розділі розповімо про найпоширеніші матеріали, які можна використовувати при утепленні покрівлі.
Керамзит
Це легкий пористий будівельний матеріал, який отримують в результаті випалу глини або глинистого сланцю. Володіє наступними властивостями:
-
Висока міцність
-
Високі теплоізоляційні показники
-
Стійкість до вогню й морозу
-
Стійкість до кислот
-
Довгий термін експлуатації
-
Екологічність
При утепленні даху керамзит насипають на зовнішню поверхню даху або плиту перекриття. Матеріал ущільнюють, фіксують бетонною стяжкою і накривають руберойдом.
Важливо! При цьому способі утеплення несуче перекриття покрівлі повинне бути досить міцним, щоб витримувати вагу керамзиту і бетонної стяжки.
Піноскло
Матеріал отримують із скломаси і вуглецю під впливом термічної обробки. Піноскло (або спінене скло) використовують для теплоізоляції завдяки його прекрасним характеристикам:
-
Довговічність
-
Вологостійкість
-
Міцність
-
Негорючість
-
Зручність при монтажі
-
Стійкий до грибків і бактерій
-
Екологічність
Піноскло можна використовувати з усіма типами покрівлі. Цей матеріал відмінно зберігає теплоізоляційні властивості протягом тривалого часу.
З мінусів: погана адгезія. Для якісного і надійного монтажу слід використовувати полімерцементний клей.
Пінополістирол
Це звичайний пінопласт. Часто застосовується для теплоізоляції стін і дахів. У пінополістиролу є ряд позитивних характеристик:
-
Добре захищає від втрат тепла
-
Має відмінні звукоізоляційні властивості
-
Довговічність — 60-80 років
-
Не схильний до появи грибків і бактерій
У цього матеріалу є і недоліки:
-
Паронепроникність. Практично не пропускає пар
-
Горючість
Монтувати пінополістирол слід зсередини. Підготувати гідроізоляцію, а потім укладати на неї в один шар плити матеріалу. При цьому стики плит обробляються монтажною піною і закріплюються монтажним скотчем.
Пінобетон
Легкий ніздрюватий бетон, що виготовляється з цементу, піску, води і піноутворювача. Пінобетон випускається блоками, має пористу структуру і невелика вага. Ось його переваги:
-
довговічність;
-
негорючість;
-
нетоксичність;
-
герметичність.
Завдяки легкій вазі (важить як піна) пінобетон не дає багато навантаження на несучу конструкцію. Відмінно підходить для використання в якості утеплювача скатної покрівлі.
Пінополіуретан
Матеріал з газонаповнених пластмас на основі поліуретанів. Має наступні характеристики:
-
Гарна адгезія. Відмінно зчіплюється практично з будь-якими матеріалами.
-
Наноситься в рідкому стані. Це дозволяє використовувати його з поверхнями будь-якої форми.
-
Низька теплопровідність.
-
Низька паропроникність.
-
Не боїться вогню.
-
Зберігає свої характеристики при сильному перепаді температур.
Пінополіуретан можна використовувати для теплоізоляції будь даху.
Целюлоза
Інша назва — «екологічна вата». Проводиться з макулатури і пламегасящих речовин (борна кислота і бура). У складі ековати є пламегасящие речовини, тому матеріал негорючий.
Ековата має наступні характеристики:
-
Невелика вага
-
Хороші показники термоізоляції
-
Звукоізоляція
-
Низька вартість
-
Нетоксичність
Пінополіуретан можна використовувати для теплоізоляції будь даху.
Мінеральна вата
Один з кращих утеплювачів. Буває трьох різновидів:
-
Скляна
-
Кам'яна
-
Шлакова
Мінеральну вату широко використовують для утеплення різних будівель: від житлових будинків до промислових об'єктів. Володіє наступними характеристиками:
-
Стійкий до нагрівання і вогню
-
Не пропускає тепло
-
Має хороші звукоізоляційні властивості
-
Довгий термін експлуатації
Для утеплення покрівлі мінеральною ватою потрібно змонтувати дерев'яний каркас. Між його перегородками і встановлюються плити мінеральної вати.
Важливо! При роботі з мінватою слід подбати про гідроізоляцію. Під впливом вологи матеріал з часом збільшує теплопровідність, тому його потрібно ізолювати.
Товщина шару теплоізоляції при використанні мінвати повинна становити до 200 мм. Товщина стандартних плит цього утеплювача 50-100 мм, тому їх слід укладати шарами внапуск. Це забезпечить перекриття швів і цілісність теплоізоляції.
Поради по роботі з утеплювачем
-
1. Якщо використовуєте плитні утеплювачі, ретельно заміряйте відстань між стропилами. Іноді розміри розраховані неточно і між утеплювачем і каркасом залишаються щілини. Це порушує цілісність теплоізоляційного покриття і відбуваються втрати тепла. Щоб цього уникнути, перевіряйте розрахунки більш пильно.
-
2. Вибирайте якісний утеплювач, а не той, що дешевше. Якщо є сумніви з приводу невідомого виробника чи якості товару, краще переплатити трохи дорожче за ті марки, які відмінно зарекомендували себе на ринку. Якщо ж віддати перевагу дешевим варіантом, можливо, незабаром доведеться міняти покриття з-за поганої якості.
-
3. Між шарами утеплювача слід залишати зазори для циркуляції повітря.
-
4. Звертайте увагу на паропроникність утеплювача. На поверхні матеріалу може утворитися конденсат. Волога з часом буде накопичуватися, і утеплювач перестане утримувати тепло. Тоді для захисту від конденсату потрібно встановлювати додатковий шар пароізоляції на внутрішній стороні утеплювача.
- Якщо під покрівлею знаходиться нежитлове приміщення, дах можна не утеплювати. У цьому випадку облаштовується «холодна» покрівля з гідроізоляцією, але без утеплювача. Якщо ж під покрівлею знаходиться жиле приміщення або мансарда, без утеплення не обійтися.
- Якщо волога постійно потрапляє на стіни, вони довго не простоять. Почнуть з'являтися тріщини, цвіль, грибок. Тому стін потрібна надійна захист від вогкості — гідроізоляція. У цій статті розберемося як зробити гідроізоляцію стін, на яких поверхнях її встановлювати і які матеріали використовувати. Фахівці компанії ЄВРОБУД допоможуть вам правильно вибрати гідроізоляцію для стін.